13. 6. 2022

U21: Sedm gólů na závěr kvalifikace. Česko - Andorra 7:0

Reprezentace do 21 let zakončila zápasem proti Andoře kvalifikaci o postup na evropský šampionát v roce 2023. Poslední tým skupiny G zdolali svěřenci trenéra Jana Suchopárka jednoznačně 7:0.

V prvním vzájemném utkání vyhrál český tým v Andoře v březnu 3:0 díky jedné brance Adama Karabce a dvěma brankám Daniela Fily. Oba úspěšní střelci nastoupili v základní sestavě i v posledním zápase kvalifikace. V základní jedenáctce byli také tři nováčci - obránci Patrik Vydra a Karel Pojezný spolu nastoupí ve středu obrany, ve které je doplnil také mladoboleslavský David Pech na levém kraji.

Kapitánem týmu pro tento zápas byl Jan Žambůrek a v brance nastoupil od úvodní minuty Vítězslav Jaroš, pro kterého je to druhý zápas v kvalifikaci. Tím prvním byl již zmíněný duel v Andoře.

Čeští mladíci byli podle předpokladů od úvodní minuty dominantní, drželi míč a vytvářeli se i velký tlak proti outsiderovi skupiny. První střelecké pokusy se ale neujaly a Češi tak musely dál zdolávat trpělivě obranu soupeře.

To se poprvé povedlo ve 12. minutě, kdy jeden z nováčků v sestavě David Pech se prosadil po své levé straně a zpětnou přihrávkou našel na hranici vápna Adama Karabce, který si míč rychle připravil ke střele a tečovaný míč skončil za zády brankáře. Jen čtyři minuty trvalo českému týmu, aby svůj náskok navýšil. Po rohovém kopu se nejprve snažil zakončit Patrik Vydra, odražený míč se ale odrazil k Adamu Gabrielovi, jenž se nejlépe zorientoval v pokutovém území a skákavou střelou zblízka zvýšil na rozdíl dvou branek.

O dalších deset minut později se čeští fotbalisté dokázali prosadit dvakrát v rozmezí necelých dvou minut. Nejprve Kryštof Daněk přesným centrem našel Václava Sejka, jenž hlavou překonal brankáře Andorry.  A následně soupeřův brankář špatně odkopl míč daleko od své branky, Sejk přihrál Ševčíkovi, který zakončoval do prázdné brány a zvýšil na rozdíl čtyř branek.

Jen pár vteřin po uplynutí půl hodiny hry to bylo již o pět gólů, když Adam Gabriel poslal dlouhý vysoký centr ze své pravé strany do vápna, hostující brankář situaci trochu podcenil a Václav Sejk podruhé v zápase poslal míč do sítě přesnou hlavičkou.

Šestou branku v síti hostujícího týmu zaznamenal Adam Karabec, jenž využil přiklepnutí od Václava Sejka ve 34. minutě, kdy mu stačilo jen přesně trefit míč vedle brankáře Andorry.

Do druhého poločasu poslal trenér Suchopárka na hřiště další dva nováčky, když si svou premiéru v dresu Lvíčat připsali Martin Suchomel a Denis Alijagič, kteří nahradili Adama Gabriela a Václava Sejka.

Deset minut po změně stran se právě Denis Alijagič podílel na sedmé brance, když po jeho centru a chybě hostující obrany se míč odrazil ke Kryštofu Daňkovi, jenž prudkou ránou prostřelil vše před sebou. O šest minut později byli Alijagič s Daňkem blízko k osmému gólu, ale prvně jmenovaný promáchl a Dáněk následně branku netrefil.

Necelých deset minut před koncem zápasu se musel poprvé v zápase předvést také český brankář Vítězslav Jaroš, jenž tváří v tváří vychytal Fernandeze a udržel čisté konto.

České mužstvo tak zakončilo kvalifikaci sedmou výhrou, když dalo Andoře sedm branek a vylepšilo si skóre na 23:6 a celkově získalo dvaadvacet bodů.

Kvalifikace ME U21

Česko - Andorra 7:0 (6:0)

Branky: 12. a 34. Karabec, 25. a 31. Sejk, 16. Gabriel, 27. Ševčík, 55. Daněk. ŽK: Izquierdo, Guillén, Gomes, Ruiz. Rozhodčí: Birsan - Ghinguleac, Neacsu (vš. Rumunsko)

Česko: Jaroš - Gabriel (46. Suchomel), Vydra, Pojezný, Pech - Daněk (64. Jaroň), Karabec, Žambůrek (64. Křišťan), Ševčík (75. Jurásek M.) - Fila, Sejk (46. Alijagić).

Andorra: Gimenez - Izquierdo (72. Rente), Gomes (62. Guerrero), Babot, Guillén (62. Robinat, 89. Ferrin), Haro (72. Balastegui) - Pubill, Boutarfas, Vales, Fernandez - Remolins.