15. 10. 2018

U21: Těsnou výhru na závěr kvalifikace trefil Matěj Pulkrab

V derniéře kvalifikace o ME hráčů do jednadvaceti let zvítězil český výběr nad Moldavskem 1:0. O jediný gól utkání se postaral hned v páté minutě útočník Matěj Pulkrab, kterému střeleckou pozici připravil Michal Sáček.

Oproti zápasu v Bělorusku minulý týden došlo v sestavě ke čtyřem změnám i kvůli karetnímu trestu Helešice, ale zároveň nastoupil český tým s novou záložní řadou.

Čeští mladíci začali zápas s Moldavskem skvěle, když se ujali vedení již v páté minutě. Michal Sáček vyvezl míč přes polovinu hřiště, před vápnem soupeře se rozhodl pro kolmou přihrávku kolem obránce, za kterého si zaběhl Matěj Pulkrab, jenž pohotovou střelou prostřelil brankáře – 1:0.

Krátce poté se po centru do vápna míč dostal k Ladislavu Takácsovi, ovšem kapitán českého týmu pro tento zápas volejem vysoko přestřelil.

Prvních deset minut zápasu uzavřela další možnost českého týmu, ovšem hosté dokázali dvě střely uvnitř pokutového území zablokovat vlastním tělem. Druhý gól byl blízko na začátku patnácté minuty, kdy Ladra našel před brankou přízemní přihrávkou Pulkraba, jeho ale tentokrát brankář vychytal.

Již zmíněný Ladislav Takács se dostal do další šance ve čtyřiatřicáté minutě, kdy si našel míč po centru Lischky, ale i když přeskočil obránce, hlavou těsně minul branku.

A krátce před přestávkou se dostal do další příležitosti Matěj Pulkrab, jehož hlavičku po centru z pravé strany vytáhl zpod břevna hostující brankář.

V druhém poločase se několikrát hráči obou týmů pokusili ohrozit branky střelami z dálky, ale góly to nepřineslo. Hru oživilo střídání na domácí straně, když na hřiště přišel Matoušek, jenž se snažil prosadit individuálně, ale také byl v dobré pozici po přiklepnutí od Takácse, ale obránce jeho střelu zablokoval.

Neujala se ani střela Michala Sáčka nebo nadějná kombinace Filipa Haška s Matějem Pulkrabem. Do žádné šance se ovšem hosté nedostali, a tak utkání skončilo těsným vítězstvím svěřenců trenéra Vítězslava Lavičky. Kvalifikaci česká jednadvacítka zakončila na třetím místě v kvalifikační skupině.

"Jsem rád, že jsme neúspěšnou kvalifikaci zakončili vítěznou tečkou," řekl trenér Vítězslav Lavička. "Rozhodl dobrý vstup do zápasu, dali jsme rychlý gól a měli jsme i další šance. Ale dnes jsme bojovali s tím, co nás provází celou kvalifikaci. Tohle mužstvo má problém dávat góly."

"Neproměňování šancí nás provází celou kvalifikaci, tenhle tým nedokázal soupeře zlomit, i když měl velmi dobré pasáže hry. Soupeř pak cítil šanci, ale jsem rád, že jsme udrželi aktivitu, i když to třeba nebylo moc na koukání. Bylo to o soubojích a charakteru. Bolelo to, ale kluci šli i tak za vítězstvím," dodal Lavička.

ČR U21 – Moldavsko U21 1:0 (1:0)

Branka: 5. Pulkrab. ŽK: Pulkrab. Rozhodčí: Nyberg - Wärnmark, Beigi (vš. Švédsko). Diváci: 2123.

Sestava ČR: Stejskal – Wiesner, Král, Chaluš, Lischka – Hašek, Takács, Sáček (83. Kulhánek) – Trubač (75. Sadílek L.), Pulkrab, Ladra (61. Matoušek). Trenér: Lavička.

Moldavsko: Cebotari - Svinarenco, Marandici, Craciun, A. Macritschii - Oancea (75. Tsurcan), Caimacov, V. Macritschii - Stina, Gulceac (63. Dragan), Cojocaru (83. Caruntu). Trenér: Culibaba.