21. 6. 2022

U21: V baráži Češi vyzvou Island, začnou venkovním zápasem

Česká reprezentace do 21 let se v září tohoto roku utká v baráži o postup na evropský šampionát s Islandem, začínat bude venkovním zápasem. Rozhodl o tom úterní los ve švýcarském Nyonu. 

Společně s českým týmem byly v osudí také Chorvatsko, Izrael, Slovensko, Island, Irsko, Ukrajina a Dánsko. Tedy sedmička týmů, které se v právě skončené kvalifikaci umístily shodně na druhém místě ve svých skupinách a o účast na šampionátu se utkají právě v osmičlenné baráži.

Los v Nyonu určil čtyři dvojice a hraje se klasickým „pohárovým“ způsobem doma-venku. První čtyři vylosované týmy začínají dvojzápas na domácí půdě. Zápasy se budou hrát v období od 19. do 27. září 2022, přesné časy utkání budou upřesněny později.

Šampionát hostí v roce 2023 Rumunsko s Gruzií, které mají jako pořadatelé účast jistou. Kvalifikovali se také favorité, kteří vítězně zvládli své kvalifikační mise: obhájce titulu Německo, Španělsko, Nizozemsko, Portugalsko, Itálie, Belgie a Anglie, která byla nad síly českého týmu. Postup oslavilo také Norsko, které skvělým finišem na čele skupiny A vystřídalo Chorvatsko.

Český tým uzavřel kvalifikaci výhrou 7:0 minulý týden v zápase s Andorrou. V deseti kvalifikačních zápasech svěřenci trenéra Jana Suchopárka sedmkrát vyhráli, dvakrát prohráli s Anglií a jednou remizovali ve Slovinsku. Ve všech sedmi vítězných zápasech udržel český tým čisté konto. 

České mužstvo přišlo během losu na řadu až jako úplně poslední z osmičky mužstev v osudí a narazí v baráži na Island. Ten v kvalifikační skupině D skončil druhý za Portugalskem se ziskem 18 bodů za 5 výher, 3 remízy a 2 prohry. Islanďané dali 25 gólů a sedm inkasovali.

Islandská reprezentace do 21 let hrála na závěrečném turnaji v letech 2011 a 2021. V prvním případě se na turnaj dostala díky výhře v baráži nad Skotskem. Tehdy hrál Island kvalifikaci s českým mužstvem. V obou zápasech v kvalifikaci uspěl český tým, když v Reykjavíku vyhrál 2:0 a v domácím zápase v Jablonci 3:1.

Češi hráli s Islandem kvalifikaci také o ME v roce 2002. Tehdy české mužstvo vyhrálo doma 2:1 a venku 1:0. Následně vyhrálo i celý šampionát. Poslední vzájemný zápas se datuje do března 2019, kdy utkání ve španělské Murcii skončilo remízou 1:1.

Baráž hráli Islanďané také v roce 2015, kdy nepostoupili po venkovní remíze 0:0 a domácí 1:1 s Dánskem, které postoupilo díky brance vstřelené na hřišti soupeře.

„Pokaždé platí, že samotný los nikdy nikomu nic nevyhrál. Mohl dopadnout hůře i lépe. V mých očích je Island přijatelným soupeřem a za plus považuju, že odveta se koná v Česku. Postup je jednoznačně v našich silách. Věřím trenérovi Janu Suchopárkovi i celému týmu," řekl krátce po losu Petr Fousek, předseda Fotbalové asociace České republiky.

Los baráže o postup na mistrovství Evropy hráčů do 21 let: 

  • Chorvatsko - Dánsko
  • Slovensko - Ukrajina
  • Irsko - Izrael
  • Island - Česko