22. 3. 2019

U21: V prvním zápase na soustředění remíza s Islandem

Český reprezentační výběr do jednadvaceti let odehrál první zápas pod vedením trenéra Karla Krejčího. Na soustředění ve Španělsku remizovala „Lvíčata“ 1:1 s Islandem, když jediný gól českého týmu dal Ondřej Šašinka.

Českou jednadvacítku do nové éry přivedl s kapitánskou páskou stoper Matěj Chaluš, ve středu záložní řady nastoupil od úvodní minuty záložník PSV Eindhoven Michal Sadílek a na hrotu útoku útočník Sparty Václav Drchal.

V úvodních dvaceti minutách měli čeští fotbalisté k dispozici řadu přímých i rohových kopů, ale z žádného centru větší šanci nevytěžili.

Český tým byl v prvním poločase dominantnějším mužstvem a častěji držel míč ovšem většina kombinací probíhala především kolem poloviny hřiště a týmu trenéra Karla Krejčího se nedařilo překonat zodpovědně bránící Islanďany a dostat se do šance či střelecké příležitosti.

Až na samém konci poločasu se po rychlém průniku dostal k brance soupeře Antonín Vaníček, ale svým centrem ze strany nikoho ze spoluhráčů nenašel a islandský brankář míč chytil.

Na začátku druhého poločasu se povedenou střelou prezentoval Denis Granečný, ale islandský gólman jeho pokus vyrazil na roh. Jen o chvíli později se ke střele dostal soupeře Orsteinsson, jeho prudký volej skončil těsně nad břevnem.

Do další šance se dostal soupeř v pětašedesáté minutě, kdy po centru z pravé strany hlavičkoval jeden z útočníků, ale brankář Jedlička míč vyrazil na roh. Po něm se míč dostal daleko od branky ke Gudjohnsen, jenž poslal míč směrem na českou branku, nabíhající hráči jej minuli a míč zapadl do branky – 0:1.

Vedení Islandu vydrželo jen pět minut. Český tým totiž dokázal využít v 71. minutě rohový kop, který byl rozehrán nakrátko, Vaníček našel prudkou přihrávkou před brankou střídajícího Šašinku, který poslal míč do sítě – 1:1.

Vedoucí branku měl na kopačce v pětaosmdesáté minutě střídající Patrik Žitný, jenž si z levé strany naběhl do pokutového území na centr od Vaníčka, ale volejem prvně jmenovaný hráč posla míč přesně do náruče brankáře.

Krátce poté si na zadní tyči naskočil Šašinka na centr z přímého kopu v podání Sadílka, ale ostravský útočník hlavou netrefil zblízka branku.

"V mých očích jsme dostali laciný gól, který ale kluky zároveň trochu probudil, což vyústilo ve zlepšenou hru, větší tlak, vyrovnání a v závěru jsme mohli strhnout vítězství na svou stranu, ale další šance jsme neproměnili,“ řekl po zápase kouč Krejčí.

ČR U21 – Island U21 1:1 (0:0)

Branky: 71. Šašinka – 66. Gudjohnsen. ŽK: Drchal, Sadílek – Hauksson.

Sestava ČR: Jedlička – Souček D., Plechatý, Chaluš, Holík – Sadílek, Janošek (79. Krejčí) – Vaníček, Matoušek, Granečný (67. Žitný) – Drchal (67. Šašinka).