21. 11. 2020

U21 vyhlíží los ME ze třetího koše

Reprezentační výběr do 21 let, který v úterý oslavil postup na mistrovství Evropy v příštím roce, bude před losovacím aktem ve třetím koši společně s Rumunskem, Chorvatskem a Ruskem. Oznámila to UEFA, v jejímž sídle v Nyonu budou 10. prosince čtyři čtyřčlenné skupiny narýsovány. 

Šampionát se odehraje příští rok v březnu a červnu ve dvou zemích: Maďarsku a Slovinsku.

Složení do výkonnostních kosů vychází z koeficientu na základě dosažených výsledků týmů v posledních třech kvalifikačních cyklech a šampionátech v letech 2017 a 2019. Jisté je, že Češi v základní skupině, která se uskuteční od 24. do 31. března, nemohou narazit například na Chorvatsko – svého soupeře z kvalifikace – a současně také příslušníka třetího losovacího koše.

Trenér českého týmu Karel Krejčí, jehož svěřenci dokázali čtvrtou kvalifikační skupinu vyhrát právě před Chorvatskem, Skotskem, Řeckem, Litvou a San Marinem, má jediné přání.

U21: statistiky evropské kvalifikace

„Nejde ani tak o soupeře, ale o to, aby se šampionát odehrál i s fanoušky. Celý letošní rok se hrálo bez nich, protože jiná volba z pochopitelných důvodů nebyla, ale na příští rok bychom si moc přáli, aby se na stadionu vrátili. Euro jednadvacítek je fotbalový svátek a diváci by tomu dodali další rozměr. Mohlo by být zajímavé být ve skupině s jednou z pořadatelských zemí, protože takové zápasy budou mít určitě velkou pozornost. Nemluvě o tom, že Maďarsko se Slovinskem jsou kousek od hranic a naši fanoušci by také mohli dorazit ve velkém počtu,“ uvedl Krejčí.

Neupíná se prý k tomu, které soupeře los českému týmu postaví do cesty. „Když se člověk podívá po těch koších, opravdu je zbytečné mluvit o nějakých hratelných a horších skupinách.

Je to absolutní výkvět Evropy, na turnaji nechybí žádná velmoc, což z něj udělá fantastickou podívanou. My jsme šťastní, že toho budeme součástí,“ prohlásil kouč, pod jehož vedením jednadvacítka od roku 2019 prohrála jen dva zápasy.

„Lvíčata“ mají s podstatnou částí možných soupeřů na ME vlastní zkušenosti ze vzájemných zápasů z posledních let. Krejčí současný výběr vedl už v reprezentaci U20, která narazila na špičkové týmy v Elite lize a se zajímavými výsledky.

„Je to samozřejmě už nějaký rok zpět, týmy a výkonnost hráčů se hodně mění, ale nějaké měřítko vám to ukáže. A naši kluci ve většině těch těžkých zápasů dokázali obstát, což je může povzbudit. Byly to zápasy, které znamenaly obrovskou zkušenost,“ uvedl Krejčí.

Krejčí motivoval jednadvacítku útokem na mládežnický hattrick

Dvacítka v Elite lize například doma uhrála remízu s Anglií (1:1), doma zdolala Itálii (1:0), zvítězila v Portugalsku (3:0), zvítězila v Nizozemsku (3:1), remizovala s Německem (2:2) nebo dvakrát porazila Švýcarsko (4:1, 2:1). Už jako výběr U21 loni v září „Lvíčata“ v přípravném zápase prohrála ve Francii 1:3, ještě předtím v březnu remizovala s Islandem 1:1.

EURO jednadvacítek se původně mělo konat příští rok v červnu ve standardním formátu, ale UEFA vinou pandemie koronaviru byla nucena přistoupit ke změně formátu. Nově tak bude šampionát rozdělen na dvě části: od 24. – 31. března se utkají týmy ve čtyřech skupinách po 4 týmech a dva nejlepší z každé skupiny postoupí do závěrečného play off. V něm se osm týmu již ve vyřazovacím systému utkají od 31. do 6. června.

„Jsem přesvědčen, že když na šampionát pojedeme v plné síle, dokážeme obstát a měřit se s každým soupeřem. Chceme bojovat o postup do červnové fáze turnaje,“ prohlásil Krejčí.

Losovací koše:

  1. Španělsko (koeficient 40.620), Francie (38.490), Německo (37.147), Anglie (36.846)
  2. Itálie (36.361), Dánsko (36.088), Portugalsko (35.863), Nizozemsko (32.686)
  3. Rumunsko (32.198), Chorvatsko (31.902), ČR (29.648), Rusko (29.162)
  4. Švýcarsko (28.059), Island (26.071), Slovinsko (25.851), Maďarsko (21.318)