30. 7. 2021

Útočník repre U18 Daniel Šmiga si váží startů za Baník

Útočník české reprezentace do 18 let Daniel Šmiga zažil zvláštní sezonu. Začal ji v devatenáctce Baníku Ostrava, končil v základní sestavě A-týmu Baníku v zápase FORTUNA:LIGY proti Brnu před domácími fanoušky.

Danielu Šmigovi je teprve sedmnáct let, přesto už na sebe alespoň v mládeži poutá pozornost. Před minulou sezonou zažil nejprve posun do týmu U19 Baníku Ostrava, v závěru ročníku dokonce nakoukl do ligového áčka.

„Byla to nejprve špatná sezona. V devatenáctce jsme odehráli asi měsíc a pak přišla dlouhá pauza. Kvůli koronaviru jsme jen trénovali, což bylo celkem o ničem,“ ohlíží se za začátkem minulé sezony ostravský střelec.

Na jaře se pro sedmnáctiletého útočníka vše obrátilo. Začal trénovat s áčkem Baníku Ostrava a 1. května se dočkal svého premiérového ligového startu. V 89. minutě se dostal na hřiště v domácím zápasem s Brnem (1:1).

„Dva dny před zápasem s Brnem jsem dostal informaci, že půjdu na lavičku. Už jen to pro mě znamenalo strašně moc a moc jsem si toho vážil. Taková příležitost v mém věku je výborná. Doufal jsem ale i v to, že nastoupím, což se mi povedlo. Ten pocit, když poprvé nastoupíte za Baník v lize, byl neskutečný, byl jsem za to strašně moc rád a byl jsem vděčný trenérovi, že mě alespoň na pár minut v závěru utkání postavil. Byl to nepopsatelný pocit,“ vypráví útočník národního týmu do 18 let.

 

Talentovaný forvard nastupuje v reprezentaci již od nejmladší kategorie U15, na kontě má 16 startů v mezistátních zápasech a 10 branek. V národním týmu tak patří k nejzkušenějším, ovšem v ligovém kádru Baníku to neplatí. Neroztřásla se mu před premiérovým startem ve FORTUNA:LIZE kolena nervozitou?

„Jelikož máme před zápasem sraz už dopoledne, tak jsem si to trochu uvědomoval na hotelu před utkáním. Když pak přišel zápas a já jsem šel na hřiště, tak to ze mě spadlo a bylo to jako normální zápas,“ líčí Šmiga.

Po premiéře s Brnem si sedmnáctiletý forvard Baníku připsal ještě další tři ligové starty, jeden dokonce v základní sestavě. V posledním ligovém kole nastoupil od úvodního hvizdu v domácím duelu proti Karviné, při remíze 1:1 odehrál 55 minut.

Do kádru áčka Baníku patří i na startu nové sezony FORTUNA:LIGY 2021/2022, i když zápasovou praxi bude spíše sbírat v rezervním týmu slezského klubu.

Daniel Šmiga