3. 12. 2019

V Nyonu se v úterý losují základní a elitní fáze kvalifikací ME do 17 a 19 let

Ve švýcarském Nyonu proběhne v úterý v sídle UEFA los elitních fází kvalifikací mistrovství Evropy do 17 a do 19 let. Soupeře se dozví také české reprezentační výběry vedené Radkem Bejblem a Lubošem Kozlem, které budou na jaře bojovat o postup na závěrečné turnaje do Estonska a Severního Irska.

Sedmnáctka i devatenáctka mají možnost navázat na úspěšný rok 2019, kdy se po osmi letech podívaly na oba evropské šampionáty. Cestou na závěrečné turnaje je čeká poslední, rozhodující krok – jarní elitní fáze kvalifikací.

Systém losu je pro obě věkové kategorie totožný. Národní týmy jsou rozděleny do čtyř výkonnostních košů podle koeficientu – celků U17 je v každém koši osm, u U19 sedm – a ani v jednom případě na sebe nemůžou narazit soupeři ze základní fáze kvalifikačního cyklu. Družina Radka Bejbla tak nezměří síly s Finskem a svěřenci Luboše Kozla s Norskem. Z politických důvodů k sobě zároveň nemůžou být nalosovány Rusko a Ukrajina.

Do čtyřčlenných skupin bude tažen z každého koše vždy jeden celek, přičemž v zemi jednoho z těchto týmů se bude elitní fáze kvalifikace na jaře konat. Na finálový turnaj U19 pak postoupí sedm vítězů skupin, kteří se připojí k pořádajícímu Severnímu Irsku. V kategorii do 17 let se kromě vítězů kvalifikuje také sedm nejlepších týmů z druhých míst. Jistou účast na šampionátu už má hostitelské Estonsko.

Los elitní fáze kvalifikace do 19 let začíná v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu ve 12:00, následuje los U17 od 12:45. Finálový turnaj odehrají devatenáctiletí v Severním Irsku od 19. července do 1. srpna 2020, sedmnáctky pojedou na šampionát do Estonska mezi 21. květnem a 6. červnem 2020.

Rozdělení do košů – U19:

 • 1. koš: Portugalsko, Rakousko, Nizozemsko, Anglie, Itálie, Španělsko (obhájce), Gruzie
 • 2. koš: Turecko, Belgie, Česko, Norsko, Ukrajina, Wales, Skotsko
 • 3. koš: Švýcarsko, Německo, Francie, Bulharsko, Chorvatsko, Island, Dánsko
 • 4. koš: Slovensko, Slovinsko, Rusko, Srbsko, Lotyšsko, Finsko, Severní Makedonie)

Rozdělení do košů – U17:

 • 1. koš: Španělsko, Anglie, Dánsko, Francie, Itálie, Řecko, Irsko, Rakousko
 • 2. koš: Chorvatsko, Belgie, Polsko, Finsko, Ukrajina, Nizozemsko (obhájce), Slovensko, Norsko
 • 3. koš: Švýcarsko, Rusko, Rumunsko, Německo, Turecko, Wales, Skotsko, Švédsko
 • 4. koš: Portugalsko, Česko, Maďarsko, Srbsko, Bělorusko, Černá Hora, Izrael, Gruzie

Jak si vybojovaly postup mezi elitu?

Česká devatenáctka hrála v říjnu základní kvalifikační miniturnaj na domácí půdě. V Opavě postupně zdolala San Marino 6:0 a Ázerbájdžán 4:0, čímž si předběžně zajistila postup do elitní fáze. V posledním utkání remizoval výběr Luboše Kozla s Norskem 1:1.

Sedmnáctiletí měli cestu do další fáze kvalifikaci spletitou – na turnaji ve Finsku bezbrankově remizovali nejprve s domácími Finy a poté s Moldavskem a postup vybojovali až závěrečnou výhrou 4:1 nad Bosnou a Hercegovinou.

Losuje se i základní fáze kvalifikace pro příští rok

Své soupeře pro základní fázi kvalifikací poznají také týmy, které budou v kategoriích U17 a U19 až od nadcházející sezony 2020/21. Povedou je do nich trenéři Petr Havlíček (momentálně U16) a Jan Suchopárek (momentálně U18).

Zatímco sedmnáctka už své protivníky zná – v říjnu 2020 bude o postup do elitní fáze kvalifikace usilovat v konkurenci Portugalska, Černé Hory a Kosova, los U19 proběhne v 10:00. Evropské šampionáty se budou v roce 2021 konat na Kypru (U17) a v Rumunsku (U19).

Rozdělení do košů – U19:

 • 1. koš: Francie, Anglie, Itálie, Nizozemsko, Česko, Španělsko, Německo, Ukrajina, Irsko, Norsko, Turecko, Rakousko, Chorvatsko
 • 2. koš: Řecko, Belgie, Švédsko, Srbsko, Polsko, Slovensko, Skotsko, Izrael, Bulharsko, Maďarsko, Dánsko, Slovinsko, Gruzie
 • 3. koš: Rusko, Finsko, Švýcarsko, Bosna a Hercegovina, Kypr, Wales, Lotyšsko, Island, Ázerbájdžán, Severní Makedonie, Severní Irsko, Bělorusko, Arménie
 • 4. koš: Černá Hora, Kosovo, Malta, Albánie, Kazachstán, Andorra, Lucembursko, Moldavsko, Estonsko, Faerské Ostrovy, Litva, Gibraltar, San Marino