15. 9. 2020

V reprezentaci U18 se setkali otec se synem

Jméno Antonín Kinský se v reprezentaci do 18 let vyskytuje hned dvakrát. Jde o krásnou raritu. V jednom týmu se totiž setkali otec se synem. Bývalý reprezentant a někdejší brankář Liberce v něm trénuje svého sedmnáctiletého syna.

Oba se jmenují stejně, oba se zamilovali do fotbalu a oba se při volbě pozice postavili do branky. A oba jsou úspěšní. I proto se nyní Antonín Kinský starší coby trenér brankářů setkal s Antonínem Kinským mladším v národním týmu.

A jak se jim spolu v reprezentační „osmnáctce“ líbí? „Musím říct, že je to báječné,“ vyhrkne ze sebe s úsměvem Antonín Kinský starší. „Je to super, myslím si, že to je dobrý trenér a tréninky mě s ním baví. Trénujeme spolu už od mala a jsem rád, že spolu můžeme jet na týden i v rámci repre srazů,“ reaguje Antonín Kinský mladší

Je to sice krásné rodinné setkání na půdě reprezentace, na druhou stranu si oba uvědomují, že jim může být vytýkána protekce.

„I proto jsem se rozmýšlel, jestli tu funkci vezmu. Ale spekulacím nezabráním, vždycky se najdou lidi, co budou říkat, že tady je Tonda protekčně. Chvilku jsem se tím trápil a pak jsem to hodil za hlavu. Oprávněnost své nominace bude muset Tonda stejně ukázat na hřišti a v zápasech,“ říká starší z rodu Kinských.

Sám přiznává, že jeho syn má situaci o něco horší a že může v kolektivu čelit nařčení z nadržování spíše. Sedmnáctiletý brankář Dukly Praha si toto nebezpečí uvědomuje, ale s ničím negativním se dosud nesetkal.

„Samozřejmě mohou od ostatních kluků vznikat spory, jestli mě sem táta cpe. Na druhou stranu jezdím na nároďáky dlouho a zatím se mi nestalo, že by mi to někdo předhazoval. Někteří lidé po republice si to třeba mohou myslet, do očí mi to ale ještě nikdo neřekl,“ svěřuje se mladý reprezentant.

Pětačtyřicetiletý Kinský začínal v Dukle, jméno si udělal zejména během dlouhého působení v Liberci, pět let chytal v ruské lize za Saturn Moskevská oblast. V reprezentaci odchytal pět zápasů, jako náhradník se zúčastnil bronzového ME v Portugalsku v roce 2004 a MS v Německu 2006. Se Slovanem Liberec získal v sezoně 2001/2002 mistrovský titul, je též členem klubu ligových brankářů týdeníku Gól.

Syn Antonín jde ve šlépějích svého otce. Vlastně zatím téměř vším. „Jméno bylo jasné, protože Tonda už je tuším pátý tohoto jména. Jinou volbu jsme s manželkou neměli,“ usmívá se Kinský, který svému synovi fotbal vůbec nutit nemusel.

„Od mala pro něj byl nejlepší hračkou míč.  Na Vánoce pod stromečkem na něj udělal vždy největší dojem. Všechno ostatní měl za pět minut prohlédnuté a vyzkoušené a stejně si nakonec vzal balon a hned jsme kopali,“ vypráví hrdý tatínek.

Antonín Kinský mladší se stejně jako otec postavil do branky. V mládežnických reprezentacích je dokonce úspěšnější, něž jeho otec, za reprezentaci pravidelně nastupuje již od kategorie U15, kdežto starší z rodu Kinských má na svém kontě jen tři starty za národní tým U21.

„Jsem samozřejmě velmi rád, že jde v mých šlépějích, ale jakou bude mít kariéru, to je nyní ještě příliš těžké predikovat,“ připouští Kinský starší.

Kinský mladší je považovaný za velký brankářský talent, letos v dubnu přestoupil z FC Tempo Praha do Dukly a v sedmnácti za ni odchytal již jeden duel ve druhé lize a utkání 1. kola probíhajícího ročníku MOL Cupu.

 

Vzájemnou spolupráci v reprezentaci si oba pochvalují, i když Kinský otec upozorňuje na to, že si museli na začátku vyříkat způsob komunikace v národním týmu.

„Je těžké odlišit roli táty a trenéra. Je tady hrana, za kterou Tonda nemůže jít. Docela dost jsme se o tom bavili. Tonda je ve věku, kdy má na věci svůj názor a odsekne mi. To ale může při individuálním tréninku, v týmu takové debaty nejsou na místě,“ uzavírá důrazně Kinský otec.

OČIMA HLAVNÍHO TRENÉRA DAVIDA HOLOUBKA

„Já se na to dívám ze dvou hledisek, jedno je profesní, tím druhým je charakter člověka. Tondu Kinského uznávám jako trenéra i jako člověka, takže své místo v realizačním týmu má. Jsem moc rád, že se mnou chtěl spolupracovat.

Co se týče mladého Tondy, ten svoji kvalitu ukazuje, ve svých sedmnácti letech už má odchytány nějaké zápasy za Duklu v poháru i lize a je v kádru jejich A týmu. U nás v reprezentaci je naprosto zaslouženě.“