12. 11. 2020

Vaníček: Na osudu jednadvacítky mi strašně záleží

Záložník Antonín Vaníček zažívá už druhý cyklus v reprezentační jednadvacítce a o to víc v současném kvalifikačním finiši touží vymazat předloňské zklamání. 

Nejostřílenějšího člena týmu „Lvíčat“ před dramatickým rozuzlením v Řecku žene vpřed pomyšlení, že si český tým svoji dlouhou společnou cestu prodlouží postupem až do jarního evropského šampionátu v příštím roce.

Celá věc má jeden „háček“. Čeští mladíci musí v pátek v Aténách bezpodmínečně zvítězit, aby jejich naděje žila dál. „My jsme s tím srozuměni už od říjnového srazu, víme, že v Řecku hrajeme úplně o všechno. Všichni si uvědomují důležitost posledního zápasu, ale atmosféra v týmu je pořád výborná. Máme velké odhodlání a touhu uspět,“ řekl Vaníček, který v jednadvacítce nasbíral už 17 startů a její barvy hájí už od roku 2017.

V minulém kvalifikačním cyklu, kdy mužstvo vedl ještě kouč Vítězslav Lavička, Vaníček jako jeden z „bažantů“ se spoluhráči musel vstřebat první kvalifikační nezdar. Teď mu ale jako jednomu z nejzkušenějších hráčů leží osud „Lvíčat“ na srdci ještě víc.

„Současná jednadvacítka je můj ročník, takže mi strašně záleží na tom, abychom to zvládli a já u toho mohl být zapsaný. Nakonec i trenéři nám často opakují, že jsou v týmu kluci, kteří už jednu kvalifikaci zažili a teď by měli tým táhnout. Platí to i pro mě, takže zodpovědnosti se nezříkám. Když dostanu šanci, tak můj výkon musí být takový, aby pomohl ke třem bodům,“ uvedl záložník Bohemians 1905.

Vaníček patří do jádra mužstva, které nyní hraje o svůj další osud. To je pro všechny hlavní hnací motor před posledním kvalifikačním vystoupením.

„Nepřipouštím si, že by to mohl být náš poslední sraz, takové věci v hlavě vůbec nemám. Jsme skvělá parta a kamarádi mimo hřiště. Taková druhá rodina, táhneme to spolu už roky. Strašně moc chceme zápas v Řecku zvládnout, vyhrát a zažít i evropský šampionát v příštím roce,“ přál si Vaníček.

Mrzí jej, že v Aténách „Lvíčatům“ nepomůžou další tradiční tahouni: stoper a kapitán Matěj Chaluš, jehož zastavil koronavirus, a záložník Michal Sadílek pykající za žluté karty. Další z opor Adam Hložek je mimo kvůli zranění.

„Je to velká škoda. U mě to je umocněné tím, že Matěj (Chaluš) je můj největší kamarád. Když musel odjet před Řeckem, byli jsme z toho špatní. Je lídrem v kabině, správný kapitán. Ale bude nám přát na dálku, stejně jako Sáďa (Sadílek). Kluci s námi jsou pořád v kontaktu, bojujeme i za ně,“ vzkázal Vaníček.

Čeští mladíci vědí, že ani samotná výhra v Řecku je za určitých okolností spasit nemusí. Aby skončili první ve skupině, potřebují i shodu příznivých výsledků ze zápasů nejbližších konkurentů (Skotsko, Chorvatsko). K případnému postupu z druhého místa platí to samé pro některé duely v ostatních skupinách.

„Víme to, počítat umíme. Proto bude třeba hodně důležitý zápas Skotů s Chorvaty, který budeme samozřejmě sledovat. Ale plnou koncentraci směřujeme k našemu zápasu, ten musíme v první řadě sami zvládnout. Až pak můžeme řešit ostatní věci,“ líčil Vaníček.

Tuší, jak náročná mise český výběr v Aténách čeká. Před rokem „Lvíčata“ v Karviné s Řeckem uhrála remízu 1:1 a ochutnala, jak náročné je dobývat soupeřův obranný val. Čeští mladíci musí ukázat také zlepšení v ofenzivě: jediný vstřelený gól v posledních třech zápasech je varující bilancí.

„Na reprezentaci není moc času na společnou přípravu, ale ofenzivě jsme se v trénincích věnovali hodně. Presingu, represingu, zakládání útoku. Vymýšlíme varianty, které by Řecku nemusely vyhovovat. Trenéři se nám snaží dodat co nejvíc informací, které musíme využít. Nečeká nás nic lehkého, i když Řecku se druhá část kvalifikace nepovedla. Třeba v tom rozpoložení budou dál, mohlo by nám to hrát do karet. Ale v první řadě to bude o nás samotných. Musíme to zkrátka zvládnout, nesmíme se ohlížet na nic jiného. Víme, o co hrajeme,“ dodal Vaníček.