14. 10. 2020

Ve Skotsku o první místo ve skupině Ligy národů

Čeští fotbalisté ve středu nastoupí k poslednímu ze tří říjnových zápasů a zkusí navázat na předešlé výhry 2:1 v Izraeli a na Kypru. 

Reprezentanti se ve čtvrtém z šesti duelů skupiny B2 Ligy národů představí v Glasgow proti Skotsku a v případě vítězství se posunou do čela tabulky. Mužstvo povede asistent trenéra Jiří Chytrý místo hlavního kouče Jaroslava Šilhavého, který má koronavirus.

Nemoc zasáhla během nynějšího srazu i hráče. Před týdnem po úvodních testech vypadli kvůli jednomu pozitivnímu testu u plzeňského hráče všichni tři zástupci Viktorie, po středeční výhře 2:1 v přípravě na Kypru se koronavirus objevil u kapitána Bořka Dočkala, Adama Hložka a Antonína Baráka. Pondělní odběry v Praze pak ukázaly, že nakažený je i Tomáš Holeš.

Mužstvo nakonec od hygieny dostalo povolení do Skotska odletět. Tým doplnili čtyři hráči ze záložního výběru, který byl narychlo složen o víkendu.

"Přes všechna ta úskalí a komplikace, které nás potkaly, kluci dobře fungují jednak v trénincích, tak i v obou zápasech. Charakter a mentalita v týmu jsou velmi dobré. My jen doufáme, že to potvrdíme i v tom posledním zápase," řekl ve videu pro média Chytrý, který poprvé povede reprezentaci v utkání. "Jarda (Šilhavý) je ta nejdůležitější osobnost týmu, ale budeme se s tím muset vyrovnat a zaskočit za něj," dodal Chytrý.

 

Zápas ve Skotsku může být pro vývoj skupiny klíčový. Český celek ztrácí na soupeře bod a v případě výhry se posune před listopadovými závěrečnými duely doma s Izraelem a Slovenskem do čela tabulky.

"Poskočit na první místo by bylo hezké, sami jsme si toho vědomi. Je jasné, že to nebude jednoduché. Ale my chceme první místo a uděláme pro to vše," uvedl obránce Jan Bořil.

Národní tým hraje v Lize národů jednu ze skupin Ligy B, která je druhou ze čtyř úrovní soutěže. Vítěz skupiny postoupí do Ligy A, nejhorší tým sestoupí do Ligy C. V druhém ročníku Ligy národů jde i o dvě místa v play off o mistrovství světa v roce 2022 a je rozhodující pro los kvalifikace.

Reprezentanti proti Skotsku vyhráli jediný z posledních pěti zápasů a dvakrát za sebou s ním prohráli. Naposledy v září 1:2 v Olomouci, kde pod vedením trenéra osmnáctky Davida Holoubka nastoupil narychlo složený náhradní výběr výhradně z domácí ligy. Původní mužstvo muselo po předchozí výhře 3:1 na Slovensku do izolace kvůli dvěma pozitivním testům na koronavirus u členů realizačního týmu.

"To utkání bylo hodně specifické. V kontextu všech těch utkání včetně toho v Olomouci jsou určité věci, které se ve hře skotského týmu opakují. Vidíme, že jsou to určité automatismy, a můžeme očekávat, že se objeví i ve středu," uvedl Chytrý. "Doufám, že Skotové teď poznají pravou sílu naší reprezentace a oplatíme jim to," řekl český bek Vladimír Coufal.

 

Skotové už sedm zápasů a rok neprohráli. V říjnovém termínu nejprve až po penaltovém rozstřelu porazili Izrael v semifinále play off o mistrovství Evropy, kde v případě postupu narazí na český tým, a v neděli rovněž doma zdolali Slovensko 1:0.

"Sedm zápasů bez porážky, cítíme se skvěle. Doufejme, že proti Čechům přidáme další tři body. Cítím, že tenhle tým má skvělou budoucnost," uvedl útočník Lyndon Dykes, který jednou skóroval v září v Olomouci.

Středeční odveta v Glasgow má výkop ve 20:45 a kvůli opatřením proti šíření koronaviru v Británii se bude hrát bez diváků.

Tabulka: 

1. Skotsko 3 2 1 0 4:2 7
2. ČR 3 2 0 1 6:4 6
3. Izrael 3 0 2 1 3:4 2
4. Slovensko 3 0 1 2 2:5 1

 

Strategie FAČR 2020-2024 bannery