17. 1. 2015

VIDEO: ME 2015 "21": Ofenzivní univerzál Tomáš Přikryl

I kořeny třetího Fotbalového lvíčete sahají na Moravu. V deseti letech přestoupil z Velkého Týnce do Olomouce, kde pak v mládežnických výběrech Sigmy působil dalších osm let. V prvním mužstvu hanáckého klubu pak působil necelé dvě sezony a od té doby sepjal svůj další fotbalový osud s pražskou Spartou, jejíž dres obléká od roku 2012. Ofenzivní univerzál, Tomáš Přikryl.

Profesionální kariéru odstartoval ofenzivní záložník, který může nastoupit také na hrotu útoku v srpnu 2010, kdy jej trenér Zdeněk Psotka zařadil do „A“ týmu Olomouce, a hned po týdnu dostal svoji první příležitost v české nejvyšší soutěži. Na trávník vyběhl v závěrečných minutách zápasu s Ústím nad Labem.

Přikrylovy březny

I nadále dostával příležitost jako střídající hráč a svého premiérového ligového gólu se dočkal v březnu následujícího roku, kdy pomohl svému klubu brankou k výhře 2:0 nad Baníkem Ostrava. Celkem zasáhl v Sigmě do sedmadvaceti ligových zápasů a v lednu 2012 se jeho hanácká mise prozatím uzavřela poté, co zamířil do Sparty Praha.

A opět došlo na jeho „oblíbený“ březen a přišla další premiérová trefa. Tentokrát v rudém dresu do sítě Viktorie Žižkov. Znovu se zrodil výsledek 2:0.

V září stejného roku se pak poprvé představil i na evropské klubové scéně. Dostal příležitost hned v prvním utkání Evropské ligy na půdě Lyonu, kdy odehrál sedmdesát minut, než jej vystřídal další z Fotbalových lvíčat, Ladislav Krejčí. Následně zasáhl i do dalších čtyř duelů základní skupiny a odehrál i celou odvetu vyřazovací fáze na hřišti Chelsea.

Největších klubových úspěchů dosáhl v následujícím ročníku, kdy pomohl Spartě k zisku všech tří domácích trofejí, superpoháru, poháru a především ligového titulu, ke kterému výrazně pomohl vítěznou trefou v ligovém šlágru na domácí půdě s Plzní. Psal se 9. březen 2014…

„V mužském fotbale je pro mě tohle ta nejlepší sezona, vyhráli jsme všechno, co se dalo, a jsem rád, že jsem mohl být součástí toho týmu. Byl to nepopsatelný zážitek a jsou to vzpomínky na vždy.“

Nejlepší střelec týmu na ME

Reprezentační premiéru prožil Tomáš Přikryl v září 2007 v duelu národního týmu do šestnácti let v utkání se Slovenskem. Postupně hrál v reprezentačních výběrech všech věkových kategorií a v roce 2011 se dočkal svého nejvýraznějšího úspěchu, titulu vicemistra Evropy do 19 let. Na turnaji v Rumunsku se se třemi brankami stal nejlepším střelcem mužstva a druhým nejlepším střelcem turnaje.

Dres Fotbalových lvíčat oblékl – nikoli překvapivě - v březnu 2013 v duelu s Ukrajinou. A tento soupeř se ukázal být pro něj osudový. V říjnu příštího roku totiž právě do sítě Ukrajiny vstřelil svoji úvodní branku v dresu reprezentace do 21 let.Více na oficiálním webu šampionátu www.u21euro2015.cz.