8. 6. 2021

Vítězná generálka na Letné. Česko - Albánie 3:1

Česká reprezentace zvládla poslední přípravný zápas před startem evropského šampionátu. Na pražské Letné porazili Darida a spol. Albánii 3:1 po gólech Schicka, Masopusta a Čelůstky.

Trenér Jaroslav Šilhavý udělal v základní sestavě čtyři změny oproti zahajovací jedenáctce v pátečním přípravném utkání v Itálii. Ve stoperské dvojici tentokrát začal uzdravený Tomáš Kalas, jenž nahradil Jakuba Brabce.

Kalas v pátek nehrál, ale stejně jako další stoper Ondřej Čelůstka, který musel proti Itálii v poločase střídat, se dal do pořádku. Mezi tyčemi nahradil gólman Tomáš Vaclík Jiřího Pavlenku, do zálohy se místo Antonína Baráka vrátil Tomáš Souček a v útoku místo Michaela Krmenčíka nastoupil Patrik Schick.

Hostující tým hned od začátku potvrzoval, že nepřijel do Prahy pouze bránit a nepříjemným napadáním se dostával k míčům po nepřesných přihrávkách českých hráčů. Nebezpečné byly i standardní situace, ale zůstaly nevyužity.

V 16. minutě se dostal do velké šance Jakub Jankto, když jej uprostřed hřiště krásnou přihrávkou našel Tomáš Souček, ale ofenzivní fotbalista Sampdorie neprostřelil tváří v tváří brankáře Selmaniho.

O dvě minuty později se ale český výběr dostal do vedení. Masopust si počkal a ve správnou chvíli obloučkem od brankové čáry našel nabíhajícího Patrika Schicka, který přesným volejem poslal míč do sítě a otevřel skóre. Byl to 1500. gól v historii Československé a české reprezentace.

Krátce po úvodní trefě mohli skóre navýšit Lukáš Masopust nebo Jakub Jankto, ale v dalších šancích neuspěli.  A krátce před přestávkou přišel trest v podobě vyrovnání. Hosté rychle rozehráli, míč si ke střele zpoza vápna připravil Sokol Cikalleshi a fantastickou střelou téměř do šibenice nedal Vaclíkovi šanci zasáhnout. První poločas tak skončil nerozhodně 1:1.

Po změně stran se hrál hodně vyrovnaný fotbal se spoustou soubojů i nepřesností. Do první velké šanci druhého poločasu se dostal v 62. minutě Patrik Schick, který si připravil míč na střelu po přihrávce od Coufala šikovnou otočkou, ale levačkou trefil jen brankáře Selmaniho.

Následně do hry přišla trojice Holeš, Hložek a Pekhart, když tito tři nahradili Krále, Jankta a Schicka. A krátce poté se český výběr dostal zpět do vedení.

Pekhart přiklepl patičkou míč Daridovi, ten našel Masopusta a záložník Slavie zpoza vápna rychlou přízemní střelou překvapil hostujícího brankáře a míč zapadl ke vzdálenější tyči.

Češi nakonec přidali ještě třetí gól, když si v 89. minutě našel centr střídajícího Jakuba Peška v pokutovém území Ondřej Čelůstka a sparťanský stoper poslal hlavou míč přesně k tyči.

V nastaveném čase ještě trefil Keidi Bare tyč branky Tomáše Vaclíka, ale konečný výsledek už se nezměnil a český výběr zvítězil 3:1. Do Eura vstoupí svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého v pondělí v Glasgow zápasem proti domácímu Skotsku. Tamtéž o čtyři dny později změří síly s Chorvatskem a základní skupinu zakončí 22. června v Londýně proti Anglii.

Přípravné utkání

Česko – Albánie 3:1 (1:1)

Branky: 18. Schick, 68. Masopust, 89. Čelůstka – 42. Cikalleshi. ŽK: Souček – Abrashi. Rozhodčí: Kralović – Štrbo, Polacek (vš. Slovensko).

Česko: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil – Král (64. Holeš), Souček – Masopust (74. Pešek), Darida (74. Barák), Jankto (64. Hložek) – Schick (64. Pekhart).

Albánie: Selmani – Ismajli, Djimsiti, Kumbulla – Veseli (71. Doka), Abrashi (81. Laci), Bare, Kallaku (54. Cekici), Trashi (72. Lenjani) – Manaj (81. Balaj), Cikalleshi (81. Seferi).