4. 7. 2021

Vladimír Darida ukončil reprezentační kariéru

Více než devět let, 76 utkání a 8 gólů. Taková je bilance Vladimíra Daridy v dresu českého národního týmu. Další starty ani góly kapitán čtvrtfinalistů EURO 2020 nepřidá, jelikož se rozhodl ukončit reprezentační kariéru.

„S národním týmem jsme se rozloučili s EURO. Po něm jsem se já rozloučil se spoluhráči, kterým jsem měl tu čest dělat kapitána, protože jsem na šampionátu naposledy oblékal reprezentační dres. Neříkalo se mně jim to lehce a ani teď nepíše, ale po dlouhém zvažování jsem se rozhodl svoji kariéru v národním týmu ukončit,“ uvedl pro fotbal.cz Vladimír Darida.

„V reprezentaci jsem prožil krásné chvíle. Ať už jako nečekaný benjamínek na svém prvním ME před devíti lety, nebo nyní na třetím EURO s kapitánskou páskou na rukávu. Vždy jsem si vážil, že můžu hájit české barvy,“ pokračuje Darida.

Třicetiletý záložník německé Herty Berlín si připsal svůj premiérový start v dresu národního týmu 26. května 2012 v přípravném mezistátním utkání proti Izraeli v rakouském Hartbergu v rámci přípravy na EURO 2012.

Darida tehdy nastoupil v 65. minutě a české mužstvo vyhrálo gólem Davida Lafaty v poslední minutě 2:1. Vladimír Darida v tomto roce přidal dalších osm startů včetně čtvrtfinále EURO 2012, když odehrál úvodních jednašedesát minut proti Portugalsku.

Na svůj premiérový gól v národním týmu čekal přes tři roky. Připsal si jej 6. listopadu 2015, kdy přispěl k výhře 2:1 v Lotyšsku v rámci kvalifikace na EURO 2016.

Své další branky přidal proti San Marinu (dvakrát), Německu, Černé Hoře, Severnímu Irsku, Kypru a ten poslední dal Izraeli v zápase Ligy národů v listopadu 2020. Symbolicky v zápase s týmem, proti kterému debutoval za národní tým a zároveň to bylo pět let od jeho úvodní trefy.

„Fotbalu jsem dosud obětoval vše a fotbal mně to na oplátku plně vrátil a vrací. Všechno však něco stojí. V této bundesligové a reprezentační sezoně jsem strávil na zápasech a soustředěních 140 dní mimo domov. Teď už však chci mnohem víc času trávit s rodinou a s malým synem,“ prohlásil Vladimír Darida.

Fotbalista roku 2017 odehrál nejvíce utkání v rámci jednoho kalendářního roku v roce 2016, kdy nasbíral 10 startů v národním týmu. Včetně tří utkání ve skupině EURO 2016.

V šestasedmdesáti odehraných utkáních dostal Darida sedm žlutých karet, ani jednu červenou. Darida vedl českou reprezentaci s kapitánskou páskou i ve svém posledním kalendářním roce v roli reprezentanta. S kapitánskou páskou vedl tým v úvodu kvalifikace o postup na světový šampionát v roce 2022, v přípravě proti Itálii či Albánii i v základní skupině EURO 2020.

V rámci finálového turnaje nastoupil v základní sestavě ve všech třech utkáních ve skupině proti Skotsku, Chorvatsku a Anglii. V osmifinále nemohl nastoupit ze zdravotních důvodů, ve čtvrtfinále proti Dánsku nastoupil v 80. minutě. Společně s nastaveným časem to bylo jeho posledních šestnáct minut v reprezentačním dresu. 

„Posílám velké a upřímné díky všem reprezentačním spoluhráčům, trenérům a lidem z realizačních týmů: byli jste super! Užil jsem si každý sraz, zápas i trénink. Stejně tak děkuju všem fanouškům, kteří nám fandili a byli nám velkou podporou! I když vím, že mně kabina nároďáku bude chybět, nastal čas, abych ji opustil. Přeju klukům, aby se jim dařilo. Teď postupte na mistrovství světa! Těším se na každý zápas, který budu sledovat a budu klukům fandit! Jste borci kluci!“

Za celou Fotbalovou asociaci České republiky a český národní tým přejeme Vladimírovi hodně štěstí do další části fotbalové kariéry.

Poslední start Vladimíra Daridy v národním týmu