28. 7. 2022

Výborné finále, shodli se trenéři po Memoriálu Františka Harašty

Dvacátý ročník Memoriálu Františka Harašty ovládli fotbalisté Viktorie Plzeň, kteří ve finále udolali český národní tým hráčů do šestnácti let. Trenéři obou finalistů turnaj hodnotili velmi pozitivně, výhru Západočechů označili za zaslouženou.

První zkušenost u národního týmu do šestnácti let má za sebou trenér Jiří Žilák. Ten v minulé sezoně vedl reprezentační dvacítku, nyní ho čeká nová výzva u mladších kolegů.

„Ve všech čtyřech utkáních jsme ukázali nějakou tvář, která je pro nás důležitá. Jsme rádi, že hráči jdou za tím, aby byli úspěšní. Samozřejmě nás mrzí, že jsme ten turnaj nakonec nevyhráli, protože to se reprezentaci ještě nikdy nepovedlo. Určitě ale gratulujeme Plzni, protože ve finále byla lepší a turnaj tedy zaslouženě vyhrála,“ řekl bezprostředně po turnaji Jiří Žilák.

První tři zápasy Memoriálu Františka Harašty zvládli čeští mladíci skvěle, ve finále ale nestačili na Viktorii Plzeň, které podlehli 0:1.

„Ve finále nám chyběla taková ta lehkost, která nás zdobila v předešlých zápasech. Druhá zásadní věc, která ovlivnila výsledek, byla naše neproměněná velká šance v prvním poločase. My v naší velké šanci trefili jen břevno a naopak když Plzeň vstřelila gól na 1:0, tak si to již dokázala pohlídat,“ pokračoval Jiří Žilák.

Necelý týden u nového týmu trenérovi ukázal, že povede talentovaný tým, který na jaře například uspěl na mezinárodním turnaji v Itálii, kde obsadil v konkurenci předních světových národů senzační druhé místo.

 

„V našem týmu je spousta šikovných hráčů. Začíná se tady utvářet dobrá parta, která bude spolupracovat a půjde za našimi cíli. Jsem moc rád, že hráči dokázali za tu krátkou dobu navnímat spoustu informací. Chci je za to pochválit, protože jak v tréninku, tak při přípravách nebo při videích byli stále koncentrovaní a snažili se informace vnímat,“ dodal kouč českého týmu.

Spokojený s vystoupením týmu byl také záložník Marek Naskos. „Do turnaje jsme vstoupili výborně s Brnem a dokázali jsme na to navázat i v zápase proti Baníku. Pak jsme hráli výborně i proti Spartě a celkově nám tedy skupina vyšla. Je škoda, že nám to nevyšlo ve finále, ale myslím, že jsme všichni spokojeni. Mrzet nás bude jen to, že jsme turnaj nedotáhli do vítězného konce,“ řekl mladý středopolař.

Národní tým sice prohrál souboj o první místo. Čtyři kvalitní zápasy byly přesto pro hráče velmi dobrou zkušeností.

„Plzeň byla ve finále lepším týmem. Nám se nedařila kombinace, výborně nás presovali a my jsme si s tím nedokázali poradit. Myslím, že ten turnaj je výborná myšlenka. Je super, že reprezentace do šestnácti let může hrát proti o rok starším soupeřům. Je to pro nás pro všechny velmi přínosné,“ pochvaloval si Marek Naskos.

Velká spokojenost čišela pochopitelně ze všech Západočechů. V základní skupině neprohráli žádný zápas a vítězně pak zvládli i finále.

„Každým zápasem na turnaji jsme se zlepšovali. Vyhráli jsme jako celek a celý turnaj byl úplně výborný. Hráli jsme proti kvalitním soupeřům, hrálo se na jednom místě a bylo to prostě všechno úplně skvělé,“ řekl po zápase trenér Viktorie Plzeň David Vaněček.

„Věděli jsme, že hráči českého týmu všechny zápasy vyhráli a že nedostali ani gól. Naše kluky jsme tedy připravovali na to, že to bude hlavně o nás. Věděli jsme, že když zopakujeme výkony ze zápasů ve skupině, tak máme na to, abychom ten rozhodující zápas vyhráli. Víme, že jsme měli o rok starší tým a že jsme na tom museli být fyzicky lépe. To se také potvrdilo a odehráli jsme super zápas,“ dodal David Vaněček.

Memoriál Františka Harašty 2022: FC Viktoria Plzeň U17 - ČR U16 (28. 7. 2022)