Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého zápasem s Ukrajinou zakončili zářijový program. V neděli národní tým prohrál ve světové kvalifikaci v Belgii 0:3, předtím ve čtvrtek porazil doma Bělorusko 1:0. Další utkání čekají reprezentanty v říjnu, kdy nejprve v důležitém kvalifikačním duelu přivítají Wales, jenž má ve skupině na třetím místě stejně bodů jako Češi.

Trenér Šilhavý, který při zářijovém srazu postrádal z nejrůznějších důvodů zhruba 20 hráčů, udělal hned sedm změn v základní sestavě oproti nedělnímu utkání v Belgii.

Premiéru v reprezentačním "áčku" si odbyl obránce Havel, na hrotu útoku dostal šanci Tecl a mezi tyčemi nahradil zraněného Vaclíka plzeňský Staněk. V ukrajinské sestavě nechyběl slávistický stoper a debutant v národním celku Kačaraba.

Český tým začal aktivně a 25 minut měl více ze hry. V osmé minutě se dostal za obranu Tecl, obešel gólmana, ale vracející se Kryvcov jeho střelu z úhlu do prázdné branky se štěstím srazil na tyč.

ČR A - Ukrajina (8. 9. 2021)

Ukrajinci udeřili hned z první vážnější akce. Po kolmici za obranu našel Tymčyk přízemní centrem z pravé strany přes celé vápno nabíhajícího Kornijenka a ten napálil míč nekompromisně pod břevno. Dvaadvacetiletý krajní bek gólově oslavil svůj debut v reprezentačním A-týmu.

Chvíli nato pálil mimo Zinčenko. Češi mohli ještě do pauzy srovnat, teč agilního Sadílka po jemné přihrávce od Tecla ale vytáhl brankář Bojko a dobíhající Pešek těsně nedokázal doklepnout míč do sítě.

Po změně stran se domácím zpočátku nedařilo. V 64. minutě šli Ukrajinci do brejku a přečíslení a na Zubkovův střílený centr jen těsně nedosáhli dva spoluhráči. Chvíli nato Teclovi podruhé v utkání zkazila radost tyč, kterou napálil po centru od Coufala.

Ukrajinci se zatáhli do obranného bloku a český celek si jen těžko vytvářel šance. Nakonec se ale vyrovnání dočkal. V 89. minutě ještě Sadílkovu střelu k tyči vytáhl Bojko, ale v závěru tříminutového nasazení se dostal na hranici pokutového území k míči střídající Vydra a povedenou střelou do horního rohu skóroval.

V národním celku se trefil poprvé od loňského října. Ukrajinci i ve třetím zářijovém zápase remizovali, nerozhodně hráli i o víkendu v kvalifikaci s Francií.

Přípravné utkání

Česko - Ukrajina 1:1 (0:1)

Branky: 90.+3 Vydra - 27. Kornijenko. ŽK: Král, Sadílek - Zinčenko. Rozhodčí: Glova - Bednár, Weiss (vš. Slovensko). Diváci: 5231.

ČR: Staněk - Coufal, Holeš (61. Kaša), Jemelka, Havel (46. Matějů) - Král, Souček (61. Barák) - Pešek (46. Hložek), Sadílek, Zmrhal (46. Vydra) - Tecl (76. Sáček). Trenér: Šilhavý.

Ukrajina: Bojko - Kačaraba, Kryvcov (46. Sobol), Syrota - Tymčyk, Makarenko (56. Šaparenko), Zinčenko, Kornijenko - Jarmolenko (76. Kočergin), Zubkov (64. Buleca) - Sikan (56. Jaremčuk). Trenér: Petrakov.

Hlasujte v anketě o Hyundai hráče utkání.