16. 3. 2019

Výstava k Brazílii v muzeu Slavie byla otevřena

Zlaté míče Josefa Masopusta a Pavla Nedvěda, fotbalový míč s podpisem Pelého nebo pohár a medaile ze stříbrného šampionátu v Chile. To a další artefakty jsou k vidění na exkluzivní výstavě k zápasu Česko – Brazílie ve „Slavia Museum“ v Sinobo Stadium. 

Výstava, kterou pořádá FAČR společně s SK Slavia Praha k mezistátnímu utkání ČR - Brazílie, byla oficiálně otevřena v sobotu 16. března před polednem. Brány muzea se veřejnosti otevřou ve 14 hodin.

Na zahájení vystoupili pamětníci zápasů s Brazílií, Josef jelínek 1962, Ivo Viktor 1966, Dušan Uhrin, trenér, který vedl naši reprezentaci k dosud poslednímu zápasu s Brazílií 1997. Vystoupili také současný trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý i reprezentant Tomáš Souček. 

„Utkání s Brazílií vnímáme jako celospolečenskou událost širšího významu a jsem tak rád, že můžeme v rámci takto chápané akce nabídnout ve spolupráci se Slavií fanouškům naprosto výjimečnou výstavu, jejíž ozdobou jsou nejen originály obou Zlatých míčů naší fotbalové historie. Celá instalace vznikla navíc v rekordně krátkém čase, za což bych chtěl poděkovat všem, kteří se na její realizaci, ať ze stany asociace nebo Slavie, podíleli,“ říká předseda FAČR Martin Malík.

Od 16. do 31. března zaplní prostory muzea Slavie v Sinobo Stadium nejen unikátní fotbalové artefakty, ale také exponáty představující Brazílii z jiného než sportovního pohledu.

VSTUPENKY LZE ZAKOUPIT NA PORTÁLU TICKETPORTAL.CZ

Fotbalová výstava mapuje mezistátní zápasy s Brazílií od mistrovství světa 1938 až po semifinále na Poháru konfederací FIFA v roce 1997 prostřednictvím textů, fotografií, nejrůznějších artefaktů, videí a rozhovorů s přímými účastníky.

Vrcholem výstavy jsou bezesporu originály Zlatých míčů, které získali Josef Masopust a Pavel Nedvěd. Fotbaloví fanoušci tak mají unikátní příležitost vidět tyto vzácné trofeje spolu na jednom místě.

Během konání výstavy proběhne v muzeu i řada doprovodných akcí včetně nejrůznějších besed a autogramiád.

První beseda Stříbrní Chilané proběhne hned v sobotu 16. března od 15:00. Hosté budou: Jiří Hora (předseda Klubu přátel Josefa Masopusta), Josef Jelínek (útočník z MS v Chile 1962) a Jozef Štibrányi (útočník z MS v Chile 1962).

Atraktivní výstavu k přátelskému mezistátnímu zápasu Česko – Brazílie (26. března od 20:45 v Sinobo Stadium) pořádají Fotbalová asociace České republiky a SK Slavia Praha. Výstava potrvá od 16. do 31. března. Otevřeno bude od 9:30 do 18 hodin (mimo zápasové a tréninkové dny). Vstupné je 150 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma.