14. 5. 2020

Významné medaile i parádní gól Francii. Grygera slaví čtyřicetiny

Poslední profesionální zápas sice odehrál už v jednatřiceti letech, ale přesto toho dokázal jako málokdo: třetí místo na mistrovství Evropy, titul na šampionátu jednadvacetiletých, ligové tituly i angažmá ve skvělých klubech. Bývalý obránce fotbalové reprezentace Zdeněk Grygera slaví čtyřicetiny.

Kariéru kvůli sérii zranění ukončil tak trochu v tichosti, bez fanfár a velkého rozlučkového zápasu, ale zahořklý být nemusel.

„S kariérou jsem spokojený. Nic bych nevracel a ničeho nelituju. Možná jen těch zranění. Vždycky, když mi to šlo, jsem dostal ťafku, ale i tohle k fotbalu patří. Nedá se nic dělat a beru to. Popravdě jen málo kluků vydrží na úplném vrcholu třeba do šestatřiceti let,“ řekl Grygera na konci roku 2012.

Proč by taky takové kariéry litoval?

Přes Zlín a Drnovice se dostal do Sparty a z ní potom do velké fotbalové Evropy. Působil v Ajaxu Amsterdam, Juventusu Turín a Fulhamu, i když tam kvůli zraněním kolena a stehenního svalu zvládl jen pár zápasů. Všude patřil do základní sestavy.

A to i v reprezentaci, kde byl dlouho nepostradatelný. S národním týmem zažil největší úspěchy zkraje nového století – stříbro a titul na mistrovstvích Evropy do jednadvaceti let i bronz na velkém šampionátu v roce 2004 v Portugalsku.

Dohromady za reprezentaci odehrál 65 zápasů, ve kterých vstřelil 3 góly. A hlavně premiérová trefa byla exkluzivní. V roce 2003 v přípravném utkání ve Francii předvedl úchvatnou střelu levačkou z více než dvaceti metrů. Česko tehdy na hřišti úřadujících mistrů Evropy vyhrálo 2:0.

„Dodnes mi lidi tenhle gól lidi připomínají. Asi jim v paměti utkvěl nejvíc,“ uvedl nedávno.

Fotbalovou kariéru sice musel ukončit relativně brzy, ale u milovaného sportu zůstal. Dnes působí jako generální manažer Zlína, se kterým před třemi lety dokonce postoupil do základní skupiny Evropské ligy, což byla pro skromný klub významná historická událost.

Funkcionářskou kariéru tak má Grygera rozjetou slibně jako před lety tu hráčskou. A to je mu stále teprve čtyřicet let. Kulatiny oslavil ve čtvrtek 14. května.

 

Strategie FAČR 2020-2024 bannery