19. 7. 2019

Z Pardubic do Bragy. Lukáši Horníčkovi radil s výběrem i Petr Čech

Dlouhodobě kolem něj kroužily největší tuzemské i evropské celky. Lukáši Horníčkovi, sedmnáctiletému talentovanému brankáři z Pardubic, se nejvíc zamlouvala portugalská Braga, které se upsal na roční hostování s opcí. A jak sám přiznává, vybral si i díky radám Petra Čecha.

Když v květnu postoupil s reprezentací do 17 let do čtvrtfinále mistrovství Evropy, dalo se už tehdy předpokládat, že na podzim bude působit v zahraničí.

Usilovaly o něj totiž německá Borussie Dortmund či španělská Valencie, čerstvě sedmnáctiletý gólman Lukáš Horníček si nakonec vybral portugalskou Bragu. „Toužil jsem po zahraničí a Braga se mi líbila nejvíc,“ přiznává pardubický rodák a pokračuje: „Chci se výhledově stát jedničkou, protože je neuvěřitelné, jak hrají, co dokáží uběhat. Doufám, že toho budu součástí. Chci se pořád zlepšovat a posouvat se napříč kategoriemi. Teď je to ale o tvrdé píli.“

Při rozhodování dal talentovaný brankář i na názor legendárního Petra Čecha, jenž v červnu ukončil úspěšnou kariéru a začal spolupracovat s nejužším vedením londýnské Chelsea. „Průběžně jsem se bavil s agenty a ti byli v kontaktu s Petrem Čechem. Poskytl jim svůj vlastní názor a já se pak rozhodoval i podle jeho úsudku,“ říká Lukáš Horníček.

Bragu, jejíž seniorský tým v minulé sezoně skončil na čtvrté pozici a zajistil si postup do 3. předkola Evropské ligy, si vybral i díky jisté podobnosti s pardubickým klubem.

„Všichni se tady znají. Je to rodinný klub, podobně jako v Pardubicích,“ porovnává Lukáš Horníček, absolvent pardubické Regionální fotbalové akademie.

Právě Regionální fotbalové akademie hráče připravují na kariéru profesionálních fotbalistů a zároveň jsou i průpravou do osobního života. Hráči jsou od svých třinácti až čtrnácti let na internátech, kde se můžou maximálně soustředit na školu a fotbal.

„Působení v RFA mělo něco do sebe, i když na tohle se nedá připravit a musí si to všechno sednout. Měl jsem štěstí, že se mnou cestovala mamka, ale ve čtvrtek se vracela zpátky do Česka. Nejvíc to prožívaly asi babičky, nicméně všichni jsou na mě pyšní,“ těší Lukáše Horníčka.

V příštím týdnu se přesune do rezidence, kde jsou ubytováni všichni hráči z akademie Bragy, takže kolem sebe bude mít kamarády a spoluhráče z týmu. A jeho nejbližší plány? Zlepšovat se, vybudovat si silnou pozici v celku do 19 let, s nímž trénuje, naučit se jazyk, což mu má usnadnit učitel portugalštiny z Česka a pokračovat ve studiu ekonomiky a podnikání v Pardubicích, jemuž se bude věnovat dálkově.