31. 8. 2017

Začíná Elite Tournament, prvním soupeřem Portugalsko

Reprezentace do 20 let vstupuje do nové éry. Německo ji pozvalo do nově vytvořené soutěže "Elite Tournament", kterou organizuje pro osm vybraných zemí Evropy.

Svěřenci trenéra Karla Krejčího tak v této sezoně budou mít možnost poměřit síly s tradičně silnými zeměmi Portugalskem, Anglií, Itálií, Nizozemskem, Polskem, Švýcarskem a pořádajícím Německem.

Dnes český tým vstupuje do soutěže zápasem v Portugalsku (hraje se od 19:00), v pondělí 4. září pak přivítá v Praze na Julisce od 18 hodin Německo (vstupné je zdarma). "Samozřejmě vytváříme nové mužstvo z hráčů ročníku 1997, kteří už ve dvacítce působili loni a k nim přibyli hráči ročníku 1998, kteří uspěli v červenci s devatenáctkou na mistrovství Evropy v Gruzii. Soutěž to bude velice náročná a kvalitní, pro nás pro všechny to bude obrovská prověrka," říká trenér české dvacítky Karel Krejčí. "Sám jsem na to zvědavý. Nemůžeme si na nic stěžovat. Samozřejmě, že do nominace jako vždy promluvila zranění některých hráčů, někteří byli povolaní do jedenadvacítky, ale zase dostali šanci jiní kluci, kteří hrají pravidelně druhou ligu a třeba někteří v předchozích mládežnických reprezentacích ani nebyli. Máme ideální podmínky na přípravu a věřím tomu, že úvodní dva zápasy zvládneme. I když nás samozřejmě nečeká nic jednoduchého, Portugalsko i Německo patří v mládežnických kategoriích k absolutní špičce, takže nás prověří ve všech směrech. Máme tady hráče, kteří jsou zajímaví, mají zkušenosti s dospělým ligovým fotbalem i mládežnickým reprezentačním, a i když se mužstvo teprve vytváří, tak věřím tomu, že se budeme prezentovat poctivým fotbalem a budeme rovnocenným soupeřem," pokračoval Krejčí z portugalskémho města Rio Maior, kde dnes jeho svěřenci nastoupí proti Portugalsku.

Aktualizovaná NOMINACE reprezentace do 20 let pro zápasy s Portugalskem a Německem

Německo soutěž organizuje už od roku 2001 jako Turnaj čtyř národů, když se v posledních letech účastnily ještě Itálie, Polsko a Švýcarsko. Letos v lednu však německý svaz oznámil rozšíření na osm zemí a vytvořil tak soutěž, která této věkové kategorii chybí, pokud tým z mistrovství Evropy do 19 let nepostoupí na mistrovství světa dvacítek.

Takto má aktuální ročník hráčů narozených v roce 1997 a mladší zajištěno sedm kvalitních přátelských zápasů, které se zároveň počítají do tabulky Elitní ligy a následně bude oznámen vítěz.

"Rozšíření je důležitým krokem. Skutečnost, že se spojilo osm nejlepších evropských zemí, ukazuje, že tento krok je potřeba. Těším se na špičkové a vzrušující zápasy, které výrazně zvýší zájem o týmy do 20 let, které dosud byli v ústraní," řekl sportovní ředitel německého svazu Horst Hrubesch,

Prvním soupeřem českého výběru bude už ve čtvrtek večer Portugalsko, které v původně oznámené osmičce nahradilo Francii. Hrát se bude na jeho hřišti v Abrantes. Následně 4. září přivítají čeští mladíci v Praze na Julisce Německo. Hraje se od 18 hodin, vstup je ZDARMA. Doma se představí také proti Polsku a Itálii, ven jedou kromě Portugalska ještě do Nizozemska, Švýcarska a Anglie.

Základ výběru trenéra Karla Krejčího, který je zároveň asistentem u jednadvacítky, jsou hráči, kteří v létě postoupili do semifinále mistrovství Evropy do 19 let jako Matěj Chaluš, Alex Král, Filip Havelka či Daniel Turyna. Ti jsou ale ročník 1998, takže mohou být doplněni hráči o rok staršími, jako jsou Jan Kuchta, David Štěpánek, Josef Kvída nebo Jiří Klíma.