17. 10. 2020

Záložní tým byla cenná zkušenost, shodují se trenéři

Pro zápas české reprezentace ve Skotsku v rámci Ligy národů byl připraven i záložní tým. To pro případ, kdyby kvůli Covidu-19 nemohl původně nominovaný A tým do utkání na Ostrovech zasáhnout. Jak se záložní mužstvo vedené trenérem Davidem Holoubkem tvořilo?

Minulou sobotu asi o půl druhé v noci probudil Davida Holoubka telefon. „Byl jsem v tom nejhlubším spánku, úplně zmatený a nevěděl jsem, co se děje. Pak jsem pochopil. Situace je prý vážná, ráno v sedm hodin se mám hlásit v sídle asociace a jdeme do boje,“ líčí Holoubek, trenér české reprezentace do 18 let.

Holoubek vedl záložní tým už v září v domácím utkání Ligy národů proti Skotsku, které nakonec Češi po sympatickém výkonu prohráli 1:2. Nyní jej vedení Fotbalové asociace České republiky oslovilo znovu.

V telefonu od generálního sekretáře FAČR se dozvěděl, že v týmu Jaroslava Šilhavého se objevily pozitivní případy na Covid-19 a že tedy existuje riziko, že na zápas ve Skotsku bude muset odcestovat nový výběr. Bylo tedy potřeba složit nový tým z hráčů domácí ligy a připravit ho na utkání Ligy národů.

Realizační tým doplnili záhy další členové, kteří tak zažili nečekané sobotní ráno. Postupně se přidávali trenéři mládežnických reprezentací Jan Suchopárek s Jiřím Žilákem, šéf Úseku elitní mládeže FAČR Karel Poborský, trenér brankářů Antonín Kinský, technická vedoucí Tereza Šílová, kondiční trenér Tomáš Hák, fyzioterapeuti Edwin Mahr a Ondřej Jelínek a kustod Jan Karbulka. „Ihned jsme si rozdělili role a začali naplno fungovat. Jeli jsme v obrovském laufu a myslím si, že jsme to skvěle zvládli,“ pochvaluje si Holoubek.

Začalo zejména obvolávání, telefon neustále u ucha, organizování, logistika. „V sobotu asi v sedm večer jsme měli tým složený a vše připravené,“ hlásí Holoubek. Vedení FAČR a celý realizační tým podle něj předvedli skvělé řešení krizové situace. „Byl jsem příjemně překvapený, jak jsme vše zvládli. Od nikoho nezaznělo nejde a neumím, jeli jsme na 120 procent. Byla to pro mě strašně dobrá a cenná zkušenost, že se i takovéto situace dají zvládat, když máte ve vedení a kolem sebe takto schopné lidi,“ cení si Holoubek.

Stejně to viděl i Jiří Žilák, který byl rovněž i u první výpomoci proti Skotsku v září v Olomouci. „Předvedli jsme, že jsme schopni zareagovat i na takovou krizovou situaci jako byla tato. Během půl dne jsme vytvořili nový tým a myslím si, že by to byl velmi dobrý a konkurenceschopný tým. Pro mě osobně to bylo celé nesmírně obohacující,“ líčí Žilák.

I zkušený trenér Jan Suchopárek ocenil, jak vše klapalo. „Je to pro mě velice zajímavá zkušenost, se všemi se skvěle spolupracovalo a také jsem jim za to poděkoval. Za těchto okolností jsme společně odvedli velmi dobrou práci na všech úrovních. Bylo to skvěle zorganizováno. Tým, který jsme složili, vypadal velmi dobře. V tréninku hráli kluci na půlky proti sobě a mělo to kvalitu. Byla by to adekvátní náhrada,“ říká Suchopárek. 

Záložní tým se v Praze připravoval na duel se Skotskem se vším všudy. Došlo i na taktickou poradu a v pondělí večer na jakési modelové utkání, které simulovalo středeční duel s ostrovním celkem. „S hráči jsme udělali analýzu hry Skotska, absolvovali taktickou přípravu, stanovili předběžnou sestavu a poslední trénink tomu přizpůsobili,“ popisuje Žilák.

I náhradní tým žil ale v neustálé nejistotě z toho, co bude. Hráči museli čekat na informace o tom, zda do Skotska poletí a zápas si zahrají, nebo zda ho absolvuje původní tým trenéra Jaroslava Šilhavého. „Nemohli jsme kalkulovat s tím, zda zápas budeme hrát, nebo ne. Museli jsme ke všemu přistoupit tak, že do Skotska letíme my. U hráčů jsme ale cítili, že jsou na vážkách, že neví, co vlastně bude a tím u nich možná nebyla úplně ta správná koncentrace, což je ale asi pochopitelné. Kluci byli v hlavách nastaveni na obě varianty a my jsme potřebovali, aby byli nastaveni jen na variantu Skotsko,“ vysvětluje Holoubek.

Tým nakonec k zápasu do Skotska neodletěl, hlavní hygienička dovolila odcestovat původnímu celku, který již sehrál utkání na Kypru a v Izraeli. Všichni, s výjimkou čtyř hráčů, kteří doplnili výběr trenéra Šilhavého, se tak v pondělí večer rozjeli zase domů. I tak si zúčastnění tuto zkušenost chválí.

„S tím, že do Skotska možná nepoletíme, jsme do toho všichni šli. I tak to pro nás byla velká a cenná zkušenost. Navíc jsme při ní poznali zase jiné hráče a připravili jsme čtyři, kteří A-tým před cestou do Skotska doplnili. To znamená Rabušic, Poznar, Sáček a Malinský,“ uzavírá Žilák.

Strategie FAČR 2020-2024 bannery