30. 4. 2021

Zápotočný končí jako manažer u reprezentace U21

Tomáš Zápotočný končí k dnešnímu dni v pozici manažera českého reprezentačního týmu do 21 let. S vedením asociace se dohodl na tom, že neprodlouží svoji smlouvu, která vyprší k 30. dubnu letošního roku.

Čtyřicetiletý Zápotočný roli manažera u týmu „Lvíčat“ vykonával od ledna roku 2019, s mužstvem zažil úspěšnou kvalifikaci a postup na mistrovství Evropy, s nímž se mladí reprezentanti letos v březnu rozloučili účastí v základní skupině.

„Děkujeme Tomášovi Zápotočnému za jeho poctivou práci, kterou u mužstva za více než dva roky odvedl. Zároveň mu přejeme mnoho osobních i profesních úspěchů v jeho další životní cestě,“ uvedl tiskový mluvčí reprezentace U21 Martin Gregor.

Příbramský rodák Zápotočný svoji funkcionářskou etapu končí proto, že chce svoje příští kroky směrovat především k trénování. Momentálně se mu věnuje u „B“ týmu 1. FK Příbram ve třetí nejvyšší soutěži.

„Velmi si považuji toho, že jsem mohl okusit manažerskou pozici v prestižní pozici, jakou bezesporu práce u reprezentační jednadvacítka je. Bylo to fantastické období s výbornou partou a charakterově skvělým mužstvem, které dosáhlo velkého úspěchu v podobě postupu na závěrečný turnaj mistrovství Evropy.

Vždycky na to budu vzpomínat jenom v dobrém. Jednoznačně to rozšířilo moje obzory, nabral jsem neocenitelné zkušenosti. Zároveň jsem si však během této velmi zajímavé etapy postupně uvědomil, že mě srdce táhne zase o něco blíže k hřišti, kde jsem strávil celý svůj život. Trenéřině se chci začít věnovat naplno, hodlám jí věnovat veškerou svoji energii a zároveň dál předávat své zkušenosti, které jsem nasbíral,“ řekl Zápotočný.

Někdejší univerzální hráč, který se profiloval především jako střední obránce, se může pyšnit vynikající hráčskou kariérou. Začínal doma v Příbrami, odkud se přesunul do Liberce, který jako kapitán v roce 2006 přivedl k mistrovskému titulu.

Pak okusil první zahraniční angažmá v italském Udine, odkud v roce 2008 zamířil do tureckého velkoklubu Besiktas Istanbul, s nímž o rok později oslavil zisk titulu. Stejný úspěch se mu povedl v následující sezoně při hostování v Bursasporu během jeho senzačního tažení za ligovým primátem.

Univerzální hráč v letech 2011 – 2014 působil i v pražské Spartě, pak se znovu přes Příbram dostal do Baníku Ostrava, kterému v roce 2017 pomohl k návratu a postupu do domácí nejvyšší soutěže.

Zápotočný v domácí ligové soutěži nasbíral celkem 239 startů, 32 startů si připsal v italské Serii A a 69 duelů v turecké Superlize. Čtyřikrát oblékl dres českého národního týmu.

„V mé hráčské kariéře se mi povedlo něco, o čem jsem jako malý kluk ani nemohl snít. Vždycky jsem se snažil fotbalu obětovat maximum a vrátilo se mi to v podobě mnoha týmových úspěchů, které jsem vždy stavěl na první místo. Úplně stejně hodlám přistupovat i k mé další práci. Spolupracoval jsem s mnoha skvělými trenéry, od kterých si mám mnoho co vzít. Zároveň se musím dál učit a vzdělávat, abych byl připravený na další výzvy. Udělám maximum, abych byl úspěšný i jako trenér,“ dodal Zápotočný.