5. 5. 2022

Zemřel bývalý reprezentant František Plass

V 78 letech zemřel bývalý fotbalový reprezentant a později trenér František Plass. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích Viktoria Plzeň, s níž elegantní obránce spojil většinu kariéry.

Plass, jemuž se kvůli stylu hry přezdívalo Plzeňský Beckenbauer, odehrál za západočeský klub 163 ligových zápasů a vstřelil 16 gólů. V tehdejší Škodě působil i ve druhé lize, ačkoli měl nabídky ze Sparty i Slavie.

Za reprezentaci nastoupil jedenáctkrát. Pomohl k postupu na MS 1970, ale do Mexika nebyl nominován. V roce 1968 hrál i ve slavném utkání proti Brazílii, které Československo vyhrálo 3:2. V tomto roce byl i čtvrtý v anketě Fotbalista roku.

Po skončení kariéry se věnoval trenérské práci, ve dvojici s Jiřím Lopatou se jim podařil husarský kousek, dostali RH Cheb poprvé v historii do první ligy. Už v roli hlavního trenéra působil ve Škodě Plzeň, trénoval Chomutov, Blšany, pražskou Duklu, Ústí nad Labem, znovu Cheb, Karlovy Vary a Tachov. Svůj život věnoval fotbalu v západočeském regionu a stal se nejen místní fotbalovou legendou.

Za rok 2019 dostal Cenu Václava Jíry za celoživotní přínos k rozvoji českého fotbalu. 

Fotbalová asociace České republiky vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým.