3. 9. 2019

Změny v jednadvacítkách: více postupujících i nastupujících

Příprava fotbalové jednadvacítky běží podle plánu. V úterý byly na programu dva tréninky a ještě video k tomu. Hráči jsou postupně seznamováni s tím, co se od nich bude čekat v pátek v prvním kvalifikačním utkání v Českých Budějovicích s Litvou, ale i s novinkami, které nový cyklus kvalifikace přináší.

Trenér Karel Krejčí po dvou letech práce s hráči ví, co od nich může očekávat. „Zápas s Litvou bude hlavně o nás. Abychom zvládli utkání hlavou, budeme v roli favorita. Týmu věřím a očekávám, že nám pomohou i diváci na stadionu,“ říká Karel Krejčí.

„Česká“ kvalifikační skupina začala dvěma zápasy v červnu, Řecko porazilo doma San Marino 5:0 a Litva vyhrála v San Marinu 3:0. Zápas tam sledoval pozorovatel Jiří Skála, který viděl jasný rozdíl mezi soupeři: "Zatímco San Marino hrálo takový "dětský" fotbal, na mužstvu Litvy bylo vidět, že fotbal umí. Měli zápas jasně pod kontrolou a ukázali kvalitní fotbal. V kádru mají i hráče působící v zahraničních klubech.“

Ve zmíněném zápase byla k vidění novinka – UEFA změnila reglement a podle rozpisu je umožněno střídání pěti hráčů během utkání. To má svá pravidla – střídání může proběhnout jen ve třech termínech během průběhu hry. Střídání o přestávce mezi poločasy se do těchto termínů nepočítá.

To pochopitelně přinese nové prvky v taktických úvahách trenérů a především to dá větší šanci nominovaným zapojit se do hry. Na zápas bude na soupisce zapsáno 20 hráčů, včetně dvou brankářů, kromě základní jedenáctky budou ostatní mít možnost sedět na lavičce a být nasazeni do utkání.

„Není to pro nás úplně nové. S výběrem do dvaceti let jsme měli podobnou možnost střídání více hráčů v zápase, když jsme hráli Elite turnaj,“ připomíná trenér Karel Krejčí.

Nejen více nastupujících přináší nový kvalifikační cyklus, ale také více postupujících na závěrečný turnaj, pořádaný v červnu 2021 Maďarskem a Slovinskem.

Poprvé v historii bude finálový turnaj o šestnácti účastnících. Kromě obou pořádajících zemí to bude devět vítězů skupin a nejlepší z redukovaného pořadí sestaveného z druhých ve skupinách. Do něho se počítají výsledky s prvním, třetím, čtvrtým a pátým ve skupině. Zbývajících osm druhých ze skupin si zahraje baráž o čtyři místa na ME. Je jasné, že každý získaný bod má velký význam.